Internetové podvody stále neubývají. Další přijali strakoničtí kriminalisté. Tentokrát o peníze přišla 39letá žena ze Strakonicka, která na internetových stránkách nabídla k prodeji chytré dětské hodinky. Na inzerát reagovala žena, která projevila o koupi hodinek zájem a ženě zaslala falešný odkaz na přepravní službu DPD. Důvěřivá žena postupovala podle pokynů podvodnice. Otevřela odkaz a vybrala banku, ve které má zřízený účet. Zadala své přihlašovací údaje. Přihlášení do jejího elektronického bankovnictví se jí už nepodařilo. Následně zjistila, že má aktivovaný smartklíč a z bankovního účtu odčerpané finance.
Policie ČR opakovaně radí:
Při prodeji preferujte osobní předání, případně dobírku nebo bankovní převod. Nenechte se dotlačit do způsobů placení, které neznáte. Případně se předem informujte o neobvyklých praktikách.
Neposkytujte žádné údaje ze zadní strany platební karty, stačí uvést pouze číslo vašeho účtu a částku, kterou má kupující poslat.
Přijde-li vám nějaký odkaz s výzvou k platbě nebo zadání citlivých údajů, buďte obezřetní. Přestože se tváří jako oficiální stránky, obvykle se jedná o stránky falešné.
O případném podvodu informujte policii bez zbytečných odkladů.
por. Mgr. Jaromíra Nováková
27. ledna 2023