Cyklobusy propojují Jihočeský kraj a Šumavu

Jihočeský kraj spolupracuje s JIKORDem a dopravci na systému cyklobusů od 18. 5. 2024 do 13. 10. 2024, zahrnující 11 linek spojujících klíčová města s rekreačními oblastmi. Výrazně se rozšíří spoje v oblasti Lipenska, včetně propojení s centrální Šumavou.

0

Sovinec v Borových Ladech

Sovinec v Borových Ladech je domovem šesti druhů sov, včetně sovy pálené a puštíka bělavého. Sovy jsou aktivní a po narození z voliér v Klášterci se seznamují s novým prostředím. O starost o sovy se postará ošetřovatelka Janka Smatanová, která zároveň provází návštěvníky.

0

Miroslav Pucholt (Včera)

Strmilov zásadně proti větrným elektrárnám

Plány na výstavbu větrných elektráren ve Strmilově vyvolaly odpor místních obyvatel, kteří se obávají negativního vlivu na krajinu. I když starosta a zastupitelstvo města vidí ve větrnících potenciální finanční přínos, místní obyvatelé dávají přednost zachování krásné přírody a nesouhlasí s novými výškovými stavbami.

0

Adam Wágner (Před 2 dny)

Oprava přejezdu u Kaplice blokuje hlavní tah na Rakousko

V Kaplici probíhá oprava železničního přejezdu na hlavním tahu z Českých Budějovic na Rakousko, což komplikuje dopravu. Řidiči musí využívat objízdné trasy, přičemž nákladní vozidla mají delší trasy přes lipenskou přehradu. Opravy potrvají do 28. května a celkové náklady činí 19,5 milionu korun.

0

Ester Vohradská (Před 3 dny)

8,5 mil. EUR pro přeshraniční projekty na česko-rakouské hranici

Fond malých projektů (FMP) podporuje přeshraniční spolupráci mezi komunitami na česko-rakouské hranici. Do konce roku 2028 je k dispozici 8,493 mil. EUR. Žadatelé mohou od května 2024 předkládat projekty zaměřené na kulturu, sociální a ekonomické vztahy.

0

Lenka Hubingerová (Před 3 dny)

Výstava žáků ZUŠ: Pod hlubinami snů a za hranicemi fantazie

Dne 14. května se v Českých Budějovicích uskutečnila vernisáž výstavy žáků písecké základní umělecké školy s názvem „Pod hlubinami snů a za hranicemi fantazie“. Výstava plná živých soch, tance a různorodých výtvarných technik je k vidění v Krajském úřadu Jihočeského kraje až do konce května.

0

Jiří Padevěd (Před 4 dny)

Orangutáně v Zoo Praha - veřejnost vybírá jméno

V pražské zoo se narodilo nové orangutaní mládě, potvrzený sameček. Jeho matkou je jedenáctiletá samice Diri a otcem dvaadvacetiletý samec Pagy. Mládě už reaguje na své okolí a je k vidění ve vnitřní expozici Indonéské džungle. Zoo Praha hledá pro mládě jméno s pomocí veřejnosti do konce května.

0

Jiří Padevěd (Před 4 dny)

Výstava Od Michelangela po Callota ohromuje ve Valdštejnské jízdárně

Národní galerie Praha zahajuje výstavu "Od Michelangela po Callota", představující přes dvě stě děl z 16. století ve Valdštejnské jízdárně. Hlavní atrakcí je Michelangelova kresba "Studie pro zmrtvýchvstání Krista".

0

Michaela Prokopová (Před 4 dny)

PerníkoMAT v Samosolech láká turisty a místní

Na návsi v Samosolech u Jindřichova Hradce se otevřel proutěný koš plný perníků, který láká turisty i místní. Autorkou perníčků je Karolína Zavřelová, která spolu s Helenou Průšovou přišly s nápadem na perníkomat.

0

Adam Wágner (Před 4 dny)

Policisté zápolí v soutěži s mezinárodní účastí

Policisté se zúčastnili soutěžního přeboru na různých stanovištích s různými úkoly simulujícími reálné situace střelby a první pomoci. Akce trvala dva dny a zahrnovala i mezinárodní účast. Nejlepší tři muži a ženy postupují do republikového kola.

0

Michaela Prokopová (Před 5 dny)

Kritická situace ve firmě Machine Tools: Soud vyhlásil moratorium

Situace ve firmě Machine Tools je kritická. Většina zaměstnanců zůstává i přes možnost přejít do jiného zaměstnání. Soud vyhlásil na firmu tři měsíce trvající moratorium. Odbory zorganizovaly setkání s úřadem práce.

0

Adam Wágner (Před 5 dny)

Stříteský triumfuje v Českém Krumlově

Stříteský znovu triumfoval v české rallye, tentokrát na závodě v Českém Krumlově. První etapu ukončil s mírným náskokem před Kopeckým, který během druhého dne ještě navýšil. Napínavý souboj zakončil těsným vítězstvím nad Pechem. Kopecký se umístil třetí.

0

Rebeka Schmidt (Před 6 dny)

Větrné elektrárny na Žibřidovském vrchu dostávají zelenou!

Plány na výstavbu větrných elektráren v jižních Čechách mají novou šanci na Žibřidovském vrchu v katastru Dolního Dvořiště po odmítnutí projektu v Rožmberku nad Vltavou kvůli odporu místních obyvatel a památkářů. Investor čelí stále dlouhému schvalovacímu procesu.

0

Miroslav Pucholt (Před 6 dny)

Jihočeští starostové míří do krajských voleb

Jihočeská veřejnost, nová aliance starostů a místostarostů jihočeských měst, se chystá kandidovat v podzimních krajských volbách. Kandidátku tvoří 55 členů včetně významných místních politiků. Cílí na zlepšení komunikace mezi krajem a obcemi a posílení místních samospráv.

0

Lenka Hubingerová (Před týdnem)

Max Švabinský poprvé v Písku: Výstava „Učitelé a žáci“

Galerie Dragoun v Písku představuje výstavu "Učitelé a žáci" (1.6.-1.9.2024), kde se poprvé v Písku objeví díla Maxe Švabinského, mistra kresby a grafiky. Výstava zkoumá vztahy mezi Švabinským, jeho žákem Františkem R. Dragounem, a Dragounovým žákem Daliborem Říhánkem.

0

Michaela Prokopová (Před týdnem)