Český pracovní trh nezlomí ani inflace, ani zvýšení minimální mzdy v Německu

Dlouhodobě je v České republice nízká nezaměstnanost a sehnat kvalitního zaměstnance je problém a ani tlak na růst mezd navázaný na inflaci nebo aktuální navýšení minimální mzdy v Německu situaci jistě nepomůže.

uniweb weby

Katastrofické scénáře, které koneckonců posloucháme už možná více než dekádu, ale nejsou na místě. Navzdory tomu však ekonomika nadále funguje, zaměstnavatelé se tedy této situaci přizpůsobují a ani zaměstnanci nejsou tak krátkozrací. Na jakékoliv další negativní faktory, které mají vliv na trh práce, musí každopádně firmy reagovat rychle.

Pendleři a odliv zaměstnanců do Německa

Migrace zaměstnanců v rámci EU i mimo ni není v současné době novinkou, české firmy tomuto problému čelí dlouhodobě. Práce na západ od českých hranic má své výhody, ale i nevýhody. Největší předností je jistě vyšší odměna. Celková výše mzdy ale nikdy nebyla a ani dnes není pro zaměstnance jediným kritériem. Dokladem je tomu i prostý fakt, že z cca 7,5 milionů ekonomicky aktivních občanů České republiky podlehlo i přes minimální administrativní bariéry vábení často několikanásobných mezd pouhých zhruba 60 000, tedy hluboce pod 1 %. To opravdu katastrofa není, byť některé příhraniční regiony či specifické profese pociťují odliv pracovních sil citelněji. Práce v Německu totiž nepřináší jen vysoké platy, ale je spojena s řadou nevýhod, v podobě celkově vyšších nákladů na dopravu či ubytování, mnohdy je časově náročnější, často znamená odloučení od rodiny, uchazeči mohou bojovat i s nedostatečnou jazykovou vybaveností a v neposlední řadě zde stále nezmizelo riziko uzavření hranice kvůli pandemickým opatřením.

Českým firmám, nás nevyjímaje, se konkurovat německým zaměstnavatelům dlouhodobě daří
. Čas od času od nás samozřejmě odejde pracovník s tím, že jde pracovat do Německa. Během covidu se ale odliv pracovních sil do Německa úplně zastavil. Přece jen covidová opatření život pendlerům poněkud znepříjemňovala, a tak k nám přicházeli s žádostí o práci. Porážet německé podniky částkami na výplatních páskách nemůže prakticky žádná tuzemská výrobní firma, a tak musíme pro zaměstnance vytvářet i další důvody, proč u nás mají chtít pracovat. Klíčové pracovníky finančně stabilizujeme, posilujeme firemní kulturu, případně pomáháme zaměstnancům s řešením jejich problémů. Kromě obvyklých benefitů mají zaměstnanci možnost vybrat si část odpracované výplaty kdykoli, mají nárok na konzultaci s právním zástupcem zdarma nebo jim nabízíme bezúročnou půjčku. Zkrátka nechceme-li být jen bankomat, musíme být pro naše zaměstnance dobrým a spolehlivým partnerem. Od začátku roku jsme i díky tomu zaznamenali pouze 3 výpovědi pracovníků, kteří odjeli za prací do Německa.

Samozřejmě registrujeme nedávné ohlášení zvýšení minimální mzdy v Německu až o 9 500 Kč, což je už poměrně podstatná suma. Uvědomujeme si, že dnešní situace okolo zdražování nutí lidi přehodnocovat priority, ale tento závod se nedá vyhrát jen díky penězům. O to více budeme muset pracovat na tom, aby u nás lidé chtěli zůstat.

Zaměstnávání ukrajinských uprchlíků

Již před válkou na Ukrajině jsme zaměstnávali 12 Ukrajinců, někteří z nich se rozhodli vrátit, některým jsme naopak pomohli dostat do bezpečí jejich rodinné příslušníky a zajistili ubytování a pomohli s prvními potřebnými administrativními kroky v České republice. Podstatná část našich pozic v továrně kvůli předpisům týkajících se zvedání břemen není vhodná pro ženy, většina nových uprchlíků z Ukrajiny však tvoří ženy. Na vybrané pozice, kde to bylo možné, jsme již přijmuli některé kandidátky z Ukrajiny a další životopisy máme na stole, jiným jsme pomohli najít vhodnější práci ve firmách v Sušici. Minimálně po dobu války nám tak pracovníci s Ukrajiny příliš se zaměstnaností nepomohou. Ale i po ní přepokládáme, že řada mužů dá před výdělkem v zahraničí přednost práci na obnově své země. Spoléhat se tak jako tak musíme primárně na české zaměstnance.

Přijímání nových pracovníků

Mění se způsoby přijímání nových kandidátů. Na pohovor zveme i ty kandidáty, které bychom v minulosti z důvodu slibnějších životopisů často nepozvali, ale v řadě případů nás realita při osobním pohovoru příjemně překvapí. Svět kolem nás se rychle mění a my s ním. Velmi se nám tak osvědčilo zjišťování referencí u předchozích zaměstnavatelů, a začali jsme proto tento nástroj daleko více využívat. Nábor a pohovory jsou tak mnohem více o čtení mezi řádky a již neplatí, že pracovník, který vystřídal více pracovních pozic, musí být nutně problematický.

Kvalifikovaní vs. nekvalifikovaní zaměstnanci

U dělnických pozic se kvůli velkému nedostatku zaměstnanců také stírá hranice mezi kvalifikovaným a nekvalifikovaným pracovníkem. Na kvalifikované pozice bereme i lidi bez předchozí praxe, do popředí se tu dostává chuť učit se. Dáváme přednost našim zaměstnancům, s kterými již máme pracovní zkušenost a víme tedy, že se na ně můžeme spolehnout a pokud se chtějí posunout dále, podporujeme je v tom. Věnujeme větší úsilí a čas do tréninku zaměstnanců, což se nám ale vyplácí. Nezaměstnáváme nezkušené na kvalifikované pozice, ale v přízemí jim otevíráme svižný výtah vzhůru. Stačí nastoupit.

Změny přicházejí stále intenzivnější a stále rychleji a dost možná se kvůli nim otřásá náš roky relativně stabilní pracovní systém v základech, ale na žádné černé scénáře se nechystáme. Od nepaměti platí, že si v dlouhodobém horizontu každý schopný člověk s vůlí (na sobě) pracovat cestu k odpovídající práci najde. Naším úkolem v turbulentní době je bránit bloudění a pomáhat tu cestu rychle nalézt.

Komentář Leny Gerykové, personální manažerky společnosti SOLODOOR, výrobce interiérových dveří a zárubní v Sušici


Zdroj textu: Leny Geryková
Zdroj obrázku: SOLODOOR a.s.

Autor: Redakce REGIONJIH.CZ Článek může obsahovat komerční sdělení.

NetConcert Music by Frank Zappa

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert Monica Mancini