Jihočeši v roce 2020 odevzdali na recyklaci téměř 98 tun baterií

V roce 2020 odevzdali lidé v Jihočeském kraji k recyklaci 97 914 kilogramů použitých baterií. Prostřednictvím sběrné sítě společnosti ECOBAT v přepočtu každý obyvatel odevzdal zhruba šest tužkových baterií typu AA. Meziročně se množství baterií vytříděných kraji zvýšilo o 3 %.


Nejvíce baterií, zhruba 43 % ze všech, které byly v Jihočeském kraji vloni odevzdány k recyklaci, pocházelo ze sběrných nádob v obchodech. Dalších 36 % bylo odevzdáno ve veřejných sběrných místech v městských a obecních úřadech, ve sběrných dvorech a do červených venkovních kontejnerů. Mnohá města a obce přistupují aktivně také k osvětě a motivaci občanů. I díky tomu roste množství baterií, které na recyklaci míří ze sběrných míst zřizovaných právě městy a obcemi. Pochvalu zaslouží i školy zapojené do vzdělávacího programu Recyklohraní, ve kterých vytřídili 5 % baterií.

Roste spotřeba baterií a rozšiřuje se síť sběrných míst na použité baterie

Během loňského roku přibližně o 15 % celorepublikově narostla spotřeba baterií. „Vidíme, že lidé v době koronovirové krize baterie více využívají. I jejich sběr roste, ale stále zde máme rezervy, vždyť na recyklaci stále míří jen slabá polovina baterií, které se dostanou do oběhu, “ říká Ing. Kateřina Vránková, ředitelka oddělení Obchodu a Marketingu z neziskové společnosti ECOBAT a dodává: „Naším cílem je zajistit, aby třídění baterií bylo jednoduché a dostupné pro každého. Klíčem jsou snadno dosažitelná sběrná místa. Příznivou zprávou je, že jsme v minulém roce naši sběrnou síť mohli díky spolupráci s Českou poštou a společností Tesla Batteries rozšířit o dalších více než tři tisíce sběrných míst na pobočkách České pošty. Využívat je mohou samozřejmě i lidé v Jihočeském kraji.“

Nárůst sběru v maloobchodních řetězcích

Velký nárůst v množství odevzdaných baterií sledujeme v prodejnách řetězce Lidl, kde se v rámci celé ČR meziročně vybralo o čtvrtinu více baterií než loni. Vzrůstající trend je patrný i v řetězcích Kaufland, Albert, Globus, Billa či Penny Market. „Neméně si však vážíme spolupráce s menšími provozovnami družstva Jednota a prodejnami dalších subjektů, které jsou často v menších městech a obcích a plní zde roli nejsnáze dosažitelného sběrného místa na baterie. V Jihočeském kraji musím za všechny zmínit Jednotu, spotřební družstvo České Budějovice, a Jednotu, spotřební družstvo Kaplice, kde lidé pravidelně odevzdávají velké množství baterií,“ dodává Kateřina Vránková z ECOBATu.

Mezi kraji je nejlepší Vysočina, ale dobře si vedou i Pražané, Jihomoravané a Středočeši

V roce 2020 se vČeské republice vybralo rekordních 2156 tun odpadních baterií. V přepočtu každý obyvatel vytřídil zhruba osm tužkových baterií typu AA. Sběr a recyklaci baterií v Česku zajišťují dvě společnosti. Na celkovém množství vybraných baterií se z 82 % podílela nezisková společnost ECOBAT, zbývajících 18 % je podíl společnosti REMA Battery. Česká republika i vroce 2020 plní přísné normy Evropské unie, které členským zemím ukládají vytřídit minimálně 45 % baterií. Vloňském roce v Česku účinnost sběru baterií dosáhla 48 %.

Mezi regiony je dle statistik ECOBATu nejúspěšnější Kraj Vysočina, kde vloni přepočtu každý obyvatel vytřídil zhruba 11 tužkových baterií typu AA. Za nimi následují Hlavní město Praha, Jihomoravský kraj a Středočeský kraj v přepočtu s 9 vytříděnými bateriemi na obyvatele. Na opačném konci žebříčku jsou Pardubický se 4 bateriemi a Moravskoslezský kraj se 3 bateriemi na obyvatele.

zdroj: tisková zpráva, ECOBAT

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 20.04.2021 11:11




0 +
 

Hlavní zprávy