Mrazy zpomalily sklizeň jahod, ceny však zůstávají v rozmezí 70–80 Kč/kg

Jihočeské jahodové plantáže letos bojují s následky mrazů, což zpomaluje sklizeň a některým farmářům komplikuje samosběr. Navzdory ztrátám někteří, jako Petr Nouza, očekávají lepší úrodu díky vyšší ochraně květů.

obrázek: Mrazy zpomalily sklizeň jahod, ceny však zůstávají v rozmezí 70–80 Kč/kg

Navzdory fotografiím plných košíků červených plodů, které zaplavují sociální sítě, jihočeští sběrači si musí na sklizeň jahod ještě chvíli počkat. Letošní úrodu ovlivnily opět mrazivé podmínky, což vede některé farmáře k rušení možnosti samosběru. Přikrytí textilií pomohlo části pěstitelů, ale výjimkou nejsou ani ztráty.

Petr Nouza, který provozuje plantáž v Dolní Pěně na Jindřichohradecku, uvedl, že na rozdíl od loňského roku, kdy došlo ke zmrznutí květů, dokázal letos více květů ochránit. Díky tomu očekává zahájení sklizně po Medardovi a oznámil, že cena jahod bude letos nižší než loni, kdy se platilo 90 korun za kilogram.

Oproti tomu farmář Martin Samec z Dražic u Tábora se setkal s pomrzlou většinou úrody. Přestože slíbil dodávky některým zákazníkům, samosběr považuje za nepravděpodobný. Podobná situace je i u farmáře Jiřího Bechyněho ve Zvěřeticích, kde se obnovují políčka novými sazenicemi.

Jan Matoušek z Písku nadělal škody díky mrazu mínus pět stupňů. Část úrody se však podařilo ochránit a samosběr plánují zahájit v druhém červnovém týdnu za cenu 70 až 80 korun. Miroslav Hradský z Leskovic u Radomyšle stále nemá přesný termín začátku sklizně.

Někteří pěstitelé nabízejí sběr na objednání, jako například Jan Černoch z Chlumce na Budějovicku, kde cena samosběru činí 80 korun za kilogram, zatímco natrhané plody stojí 130 korun za kilogram.

Farma u Miklasů nedaleko Strakonic hlásí první květy zničené mrazem, ale s pozitivním výsledkem. Cena zůstává stejná – 80 korun za kilogram. Farmy pravidelně aktualizují informace o zralosti jahod a termínech na svých webových stránkách a sociálních sítích.

Další články